Çalıştığım Şirkette Kaç Yıl Kalmalıyım?

alt

İster iş hayatınızın başında olun, ister ortasında ya da ister emeklilik hayatına geçmiş olun yeni bir işe başlamak veya iş değiştirmek genellikle pek de kolay verilen kararlardan değil. Bir de kariyer yapmayı düşünen biri iseniz, ki günümüzde kariyer planı iş hayatının geldiği nokta açısından stratejik bir durum arz ediyor, size hiç kimse “Aman canım n’olacak, ver kararını işte!” diyemez.

Bu konuyu dünya ve ülkemizdeki durum için ayırmak istiyorum. Dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde çalışanlar ülkemize nazaran daha sık iş değiştiriyor ve kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanıyor. Global şirketler vizyon farklılıkları nedeniyle çalışanların iş değiştirmesine daha normal bakıyor. Ülkemizde ise şirketler bu konuda biraz daha sahiplenici. Aslında global şirketler ülkemizdeki şirketlerden çalışanlarına daha fazla yatırım yapsa da gelecek yeni çalışanın da benzer potansiyele sahip olabileceğini biliyor, istisnalar orada da var tabii ki. Ama ülkemizde durum pek de böyle olmuyor. Maalesef her şirket çalışanına aynı olanakları sunmuyor ve şirketler de yatırım yaptığı, işi öğrettiği çalışanını kaybetmek istemediği için iş değiştirmeye pek de olumlu bakılmıyor.

Dünyanın en çok izlenen bilgi ve kültür yarışması Kim Milyoner Olmak İster yarışmasını bilirsiniz. Oradaki bir soruyu sizlerle de paylaşmak istiyorum:

Tek bir şirkette en uzun süre çalışma rekoru ne kadardır?

A. 65 yıl 75 gün

B. 70 yıl 75 gün

C. 75 yıl 75 gün

D. 80 yıl 75 gün

Ne dersiniz, sizce cevabı ne olabilir? Doğru cevabı yazımın sonunda görebilirsiniz.

Aynı şirkette uzun yıllar çalışanlar gibi aynı şirkette günlerce çalışıp ayrılanlar da var. Bu duruma enine, boyuna bakalım birlikte…

Ülkemizde son 20 yıl öncesine kadar bir iş yerinden emekli olmak prestij sayılırken bugün önemli olan hem çalışan hem de işveren açısından fırsatları iyi değerlendirmek ve her iki taraf için de gelecek planını iyi yapmak daha bir ön planda. “Çalışma süresine” dair bir kısım genellemelere gitmemiz kaçınılmaz olsa da, hep hatırda tutmanızda fayda olan da, yaşamdaki “iş olanakları” yolculuğunu sürdürürken komşuya ya da başkalarına odaklanmadan, kendinize daha uygun gelen yolu keşfedebilmeye yönelmenizdir.

Biraz araştırmalardan bahsedelim: CareerBuilder Aday Davranışları Araştırması’na göre; çalışanların yüzde 74’ü aktif olarak yeni bir iş arıyor ya da iş fırsatlarına açık. Genellikle gençler bir pozisyonda üç yıl kalırken ilerleyen yaşlarda ortalama 11 yıl kalma eğilimi oluyor.

Bunda sadece gelinen kariyer değişimi değil, gençlerin yenilik ve değişim odaklı olmaları da söz konusu… Gençlerin iş değişikliğini maaş artışında bir fırsat olarak görmeleri de rol oynuyor… Kimisi de terfi almak için iş değişikliğine gidiyor.

Ülkemizde iş değişikliği oranlarının yüksek olduğu sektörler otomotiv, enerji, kimya ve bankacılık... Bu sektörleri teknoloji, elektronik ve telekomünikasyon takip ediyor. Gençken sık iş değiştirmek daha kabul edilir bir durumken çalışılan yıl sayısı arttıkça iş değiştirmek daha az kabul edilir bir hal alıyor.

Karşınıza bir fırsat çıktı; gitmeli misiniz, kalmalı mısınız? Kalmanın yararlarını, gitmenin avantajları ile karşılaştırın öncelikle.

Genel yaklaşım bir çalışanın şirketinde 3 yıldan az 5 yıldan fazla kalınmaması yönünde. Buna biraz açıklama gerekiyor. 3 yıldan az sürede ayrılmamaya dikkat edin derken, herhangi bir konuyu yeterince derinleştirememe olasılığına gönderme yapmaktadır. Diğer ise, yani 5 yılı geçerseniz, ayrılık ya da değişiklik zor gelecektir anlamına gelmektedir. Yani illaki ayrılın anlamına gelmez. Sadece durumunuzu doğru değerlendirmek önemlidir. Değişimden korkmamak ama sisli bir görüş ile de hareket etmemek gerekir.

Kalmak için nelere bakabilirsiniz:

 • İşinizi seviyor musunuz?
 • Ücretiniz sektörel bazda ortalamada ve adil mi?
 • Sosyal haklarınızı kullanabiliyor musunuz?
 • Çalışma motivasyonunuz sizi tatmin ediyor mu?
 • Kariyeriniz için istediğiniz adımları atabilecek misiniz?
 • Şirketiniz size yatırım yapıyor mu?
 • Çalışma arkadaşlarınız ve üst yönetimle ilişkiniz sizi mutlu ediyor mu?
 • Şirketin iş kültürü ile sizin iş kültürünüz örtüşüyor mu?
 • Tüm cevaplarınız evet ise değişim kararınızı yeniden değerlendirin. 4’den fazla hayır cevabınız varsa alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

  Gitmek için nelere bakabilirsiniz:

 • Sevdiğiniz iş mi?
 • Ücretiniz yükseliyor mu?
 • Sosyal haklarınız tatmin edici mi?
 • Çalışma motivasyonunuz nasıl olacak?
 • Kariyeriniz için istediğiniz adımları atabilecek misiniz?
 • Şirketiniz size yatırım yapacak mı?
 • Çalışma arkadaşlarınız ve üst yönetimle ilişkiniz desteklenecek mi?
 • Şirketin iş kültürü ile sizin iş kültürünüz örtüşüyor mu?
 • Şirketinizden ayrılmanıza neden olan şey alternatifinizde istediğiniz gibi mi?
 • Tüm cevaplarınız evet ise değişim için doğru yaparsınız. 4’den fazla hayır cevabınız varsa şirketinizde devam etmeyi yeniden düşünmelisiniz.

  Gelelim baştaki sorumun cevabına:

  Tek bir şirkette en uzun süre çalışma rekoru ne kadardır?

  Yarışmanın yayınlandığı tarihe göre cevap: 80 yıl 75 gün… Bugüne göre ise yaklaşık 83 yıl.

  Aynı şirketteki en uzun kariyer 17 Ocak 1938'de Industrias Renaux SA'da çalışmaya başlayan Walter Orthmann tarafından gerçekleştirilmiş. Google’dan son aramalarıma göre Walter Orthmann 2020’de hala çalıştığı gözüküyor.

  alt

  M. Şeref Akkaş

  Danışman- Eğitmen- Koç

  “Hayatın bana verdiği
  en iyi ödül, bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşma şansı!”

  PAYLAŞ:

  7/24

  İLETİŞİM FORMU

   

  Bana Yazın...