Sizin de yargılanmak istemediğiniz için istemediğiniz şeyler yaptığınız olur mu?

alt

İnsan oldukça karmaşık bir varlık. Yün yumağına benzer bir şekilde diğer insanlarla da karmaşık ilişkiler kurarız. Hatta, öyle bir hal alır ki bazen, bazı durumlarda kendimizden beklemediğimiz tavırlarda bulunabiliriz.

Mesela, kabul görmek isteriz. Onaylanma, sahiplenilme ihtiyacı hissederiz. Gerek bilgi alışverişi gerek duygusal akış açısından birbirimize gerek duyarız. Düşüncelerimizin, duygularımızın doğal olarak onaylanmasını isteriz. Bunlar gayet insani şeyler. Ama ne zaman kendi düşüncelerimizi başkalarından onay almadan sahiplenemediğimizi görürsek o zaman duruma dikkat etmeliyiz. Bunun altında yatan sebeplerden birisi yargılanmamak olabilir.

Eğer insanlarla sağlıklı ilişkiler yürütemiyorsak ya da karşımızdaki kişinin bizi takdir etmesini, beğenmesini istiyor, ilişkimizin bozulmasını istemiyor, sınır koyamıyor veya yargılanmak ve dışlanmak endişesi duyuyorsak bazen istemediğimiz davranışlarda bulunabiliriz.

Yargılanmak bizi nasıl etkiler?

Yargılanma endişesi, hepimizin yaşayabileceği durumlardan biridir. Bazen yargılanmamak için davranış biçimimizi karşımızdaki kişiye göre düzenlemeye çalışırız. Kısa vadede, karşımızdaki kişiyi memnun ettiğimiz için hoşnutluk duyarız fakat uzun vadede bu kez biz kendimizi yargılarız. Karşımızdakinin yargılamasından kurtulmak adına kendi düşüncelerimizi söyleyemediğimiz için önce karşımızdakine sonra kendimize karşı öfke duyabilir hatta suçlayabiliriz. Yargılamanın en can yakanı kendi kendimizi yargıladığımız zamanlardır.

Yargılanmanın etkilerinden kurtulmak için ne yapabiliriz?

Yargılanmanın etkilerinden kurtulmanın yolu en başında kendimizi tanımakla ve kendimizi kabul edip kendimizle dost olabilmeyi öğrenmekten geçiyor. Ne istediğimizi biliyor ve ne hissettiğimiz konusunda da eminsek; kendi düşüncelerimiz ve karşımızdakilerin düşüncelerini ayrıştırabiliriz. Ardından sıra karşımızdakine sınır koyabilmeye gelir. Karşımızdaki kişilerin sınırlarına saygı gösterirken kendimizinkini göz ardı etmemek için karşımızdakine sınır çizebiliriz. Bu sayede hem karşımızdakine net bir mesaj verebilir hem de duygu ve düşünceleri ayrıştırarak hiçbir şeyi kişiselleştirmeden davranışlarımız üzerinde etki sahibi olabiliriz. Unutmayın, başkası tarafından yargılanmamak ya da kendi kendimizi yargılamamak bizim elimizde. Başkasını yargılayıp yargılamamak da! Yargılanmak ve yargılamak yerine etkin iletişimi seçebilir, ne biz istemediğimiz şeyleri yaparız ne de başkalarının istemediği şeyleri yapmasına neden oluruz.

alt

M. Şeref Akkaş

Danışman- Eğitmen- Koç

“Hayatın bana verdiği
en iyi ödül, bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşma şansı!”

PAYLAŞ:

7/24

İLETİŞİM FORMU

 

Bana Yazın...