Gözlem İle Artan Üretkenlik; Hawthorne Etkisi!

alt

Hawthorne Etkisi, endüstri psikologları tarafından ortaya atılan bir kavram… 1927-1932 yılları arasında Amerika Hawthorne’da bulunan bir elektrik şirketinde yapılan araştırmada insanların, birileri onları gözlemlediğini bildiğinde davranışlarını değiştirdikleri yönündeki sonucudur.

Deneyler sırasında, önce, hem ortam aydınlatmasının arttırıldığı alanda çalışan işçi grubunun, hem de aydınlatma düzeyinin sabit kaldığı alanda çalışan işçi grubunun verimliliğinin arttığı gözlemlenmiş, daha sonra aydınlatma düzeyinin azaltılmasına rağmen her iki grupta da verimlilik artmış.

Ortam aydınlatması düzeyinin arttırılmasının ve azaltılmasının hem deney grubunda hem de kontrol grubunda verimliliği arttırmasının nedenini bulmak isteyen psikologlar, işçilerle görüşmüş ve işçilere durumun nedenini sormuşlar. İşçiler araştırmacılara, bilim insanlarının kendileriyle ilgilenmesinden memnuniyet duyduklarını anlatmışlar. Araştırmacıların, görüşmeler sırasında keşfettikleri bu duruma, iş idaresi psikolojisinin önemli kavramlarından biri haline gelecek olan "Hawthorne Etkisi" adı verilmiş. Bu çalışmanın etkisiyle birlikte denilebilir ki, insanlar daha iyi koşullar yerine gördükleri ilgi nedeniyle davranışlarını değiştirebilirler.

Kişisel Hawthorne etkisi yaratmak mümkün mü?

Yapılan Hawthorne deneysel çalışmasında, bireylerin başkaları tarafından izlendiklerinde davranışlarının olumlu bir şekilde değiştiğini ve üretkenliklerinin artarak verimli bir şekilde çalıştıkları gözlemlenmiştir. Peki kendimizi üçüncü bir kişi yerine koyup kendimizi izlediğimizde aynı etkiyi kendimizde ve davranışlarımızda gözlemleyebilir miyiz?

Günümüzde de bir birey bir işi yaparken başkasının onu izlemesinden etkilenmektedir. Örneğin, çalışırken patronumuzun bizi izlediğini fark ettiğimiz anda işimize daha çok odaklanıp daha dikkatli bir şekilde çalışırız. Bunun sebebi izlenilmemizin yanında aslında fark edildiğimizi hissetmemiz ve bunun farkında olmamızdır.

Hal böyleyken örneğin, bir spor planı yaptığımızda günlük yorgunluk sonrası buna vakit ayırmayıp istikrar göstermediğimiz zamanlar olmuştur. Bu durumlarda kendimizi üçüncü bir kişi olarak konumlandırarak kendimizi izlemek bize istikrar kazandırabilir. Bunun yanında içinden çıkamayacağımızı düşündüğümüz ve kafamızı kurcalayan durumlarda, ikili ilişkilerimizde, bireysel problemlerimizde genelde “Olaya bir de uzaklaşıp dışardan bak.” tavsiyesini birçok kere duymuşuzdur. Hawthorne Etkisi, bu cümleye uyan bir etki olmakla birlikte kişiye bakış açısı kazandıran, üretkenliğini arttıran, daha çözümcü yaklaşımda bulunabilen, daha motive olmuş, verimli çalışan gibi birçok olumlu özelliğini kullanabileceğimiz bir etkidir.

Tüm bu olumlu etkileri ortaya çıkarmak için kendimizi disipline etmek istediğimiz özelliklerimiz konusunda olumsuzluğu bırakıp adeta kendimize koçluk desteği sunarmışçasına üçüncü bir göz olarak bakarak bu konudaki verimimizi arttırabiliriz.

alt

M. Şeref Akkaş

Danışman- Eğitmen- Koç

“Hayatın bana verdiği
en iyi ödül, bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşma şansı!”

PAYLAŞ:

7/24

İLETİŞİM FORMU

 

Bana Yazın...