Değişim Dinamikleri & Durumu Doğru Değerlendirmek – Durum Tespit Raporu

Ülkemizdeki yöresel kültürde, altın takının ayrı bir yeri vardır. Hem süs hem güvence hem de hediye olarak kullanılır. “Beşi bir yerde” olarak adlandırılan çeşidi, 5 Cumhuriyet Altınının bir araya gelmesi ile oluşur. Anlayacağınız, ayrı bir “kıymeti” ya da “değer ölçütlüğü” söz konusudur. Öte yandan bir anlamda beşi bir yerde gibi olan 5 D etkileşimi mevcuttur. Bunu yaşamın değişik alanlarında, fark ederek ya da farkında olmaksızın deneyleriz.

Yaşam, aslında bir yandan belirsizliği ve değişkenliği ile sürekli bir devinimi beraberinde bulundurur. Pek sevimli bulmasak da yaşamda hiçbir şeyin aynı ve sürekli olmadığını hep gözlemleriz. O zaman “değişim” kavramı ya da “değişimin dinamikleri” ile daha bir tanış olmamız kıymetlidir.

Kurumsal ya da bireysel deneyimlerimizde, değişim dinamiklerini fark ettikten sonra durumu doğru değerlendirebilmemiz, cam ya da seramik işlerinde geçen ve deyişlere vesile olan “püf noktasını” oluşturur. Bunu takip eden aşamada, “yol haritası / yol stratejisinin” daha bir ortaya çıkmasıdır.

alt
Bu çalışma kapsamında ele alınacak bazı başlıklar:
  • Değişmezlik olası mı? Değişim ne zaman gündemdedir?
  • Değişimin arkasındaki “dinamikler” deyince ne anlayabiliriz? Ya da onlar bize ne anlatmak isterler?
  • “Kök Nedene” ulaşmak bize ne sağlayabilir? Kök neden konusunu nasıl ele alabiliriz?
  • “Duyu Kapıları” kavramından değerlendirmelerimizde nasıl faydalanabiliriz?
  • Olanı olduğu gibi görmede, değerlendirmede algı yanılgılarını nasıl ele alabiliriz?
  • Durumu doğru değerlendirmek bize neleri sağlayabilir?
  • Durumu doğru değerlendirdikten sonra “yol haritası / yol stratejisi” belirlemenin yolculuğumuza yönelik katkıları neler olabilir?
PAYLAŞ:

7/24

İLETİŞİM FORMU

Danışmanlık Hizmetlerim Hakkında Bilgi Almak İstiyorsanız Bana Yazın...